Bike World JASNA - Jasna / Chopok / Tatry Niskie / Słowacja

27.08
2015
Demänová - Demänovská Dolina - Zahradky - Chopok (2004m) - Lukova Lanovka - Rovna Hola - Biela Put - Zahradky - Lucky - Siroka Dolina - Sedlo Javorie - Lucky - Pred Bystrou - Janska Dolina - Liptovsky Jan - Ilanovo - Plostin - ATC Bystrina - Demänová
Dystans: 58km / Przew.: 2500m / Czas: 11h15m / Vmax: 52,5km/h / Kalorie: 3150 Skala trudności: P1/P3 Ślad GPS:

Wróć na stronę główną

Nie tak dawno temu, w trakcie wyjazdu do któregoś z lokalnych (PL/SK) bike parków, zachodziłem w głowę, który z nich jest najwyżej położoną miejscówką "pro rowerową" ? Ot, zwykła górska ciekawość. Patrząc na mapy wynikało iż takim miejscem może być Jaworzyna Krynicka (1114mnpm), acz bike parku tam jeszcze nie ma (jest obok w Wierchomli). W tej sytuacji kolejnym mógłby być PKL Mosorny Groń (1047M) ew. sąsiedni (SK) RockMachine BikePark MalinoBrdo (958mnpm). Czy miałem rację? Cóż, jak okazało się w trakcie sierpniowego urlopu na Słowacji, racji nie miałem kompletnie :)

Chopok w Tatrach Niskich (2024mnpm) to zimowa mekka narciarzy i snowboard'zistów maści wszelakiej, czy latem można dostać się z rowerem legalnie na jego szczyt? Owszem można, niestety za tą przyjemność trzeba zapłacić 20Euro. To całkiem sporo jak na zwykłą kieszeń, jakkolwiek widoki ze szczytu (lub bardziej z pod budynku kolejki 2004m) zwyczajnie urywają czerep - iście Alpejskie klimaty.

Gorzej jest z trasą prowadzącą z samego (Summit Flat Line) szczytu do połowy stoku/Lukovej. Tak na dobrą sprawę dopiero w Lukovej zaczynają się bike parkowe trasy (Panorama, Turystyczna) a ta powyżej - ze szczytu to zwykła droga, którą na Chopok wyjeżdża ciężki sprzęt. Oprócz zjazdu ze szczytu skubnęliśmy jeszcze dwie trasy, część trasy DH (czarna) prowadzącej pod wyciągiem (dużo hop, dużo skakania) oraz "Dear track" (czerwona), którą ze względu na ilość hop, dropów i wybić przetłumaczyliśmy na "Jeleni skok" - nazwa jak najbardziej adekwatna, tam też bawiliśmy się najlepiej.

Reasumując powyższe, w trakcie urlopu przypadkiem trafiliśmy do najwyżej położonego bike parku w niedalekiej okolicy Krakowa (180km). Bike park oferuje bodaj 5 tras o zróżnicowanym poziomie trudności i poza "Summit Flat Line" jest bardzo fajną i zadbaną miejscówką "pro-rowerową". Z pewnością warto się tam wybrać chociaż by po to by zobaczyć Wysokie Tatry od południa ;)

Więcej info o Bike World JASNA -> www.jasna.sk/pl/bike-world-jasna/
Wróć na stronę główną

All www & foto copyrights 2004-2015 by WZ