Fatalna Fatra - Klaczańska Magura / Chata pod Magurą / Mały Krywań / Mała Fatra / Słowacja

06.05
2014
Vrútky dworzec kolejowy - Turčianske Kľačany - Kľačianska Dolina - Nad Kyčerou - Sedlo Prislop - Chata pod Kľačianska Magurou (1115m) - Sedlo pod Suchym - Sedlo Priehyb (1462m) - Chata pod Kľačianska Magurou (1115m) - Sedlo Prislop - Panošina (1022m) - Lipovec - Vrútky dworzec kolejowy - Sedlo pod Suchym
35,6km / alt+ 1668m / 2700kcal Skala trudności: P1/P4- Ślad GPS:

Wróć na stronę główną

Słowacki Martin, miasto na swój sposób wyjątkowe bo położone w kotlinie Turczańskiej pomiędzy Wielką i Małą Fatrą. Stwarza to niepowtarzalną okazję eksploracji obu, jakże ciekawych i wyjątkowych masywów górskich. Jako że drugi dzień naszego wyjazdu miał być słoneczny i ciepły decydujemy się obrać kierunek na Mały Krywań, wbrew nazwie jeden z wyższych szczytów Małej Fatry. Zadanie nie łatwe do tego okraszone prawdopodobieństwem zarobienia mandatu, Mała Fatra podobnie jak Wielka to park narodowy, trzeba brać to pod uwagę.

Atak frontalny na szczyt wykonujemy z boku :] pierwotnie podejście miało przebiegać zielonym szlakiem jednak patrząc na mapę wypatrzyłem górską drogę prowadzącą do schroniska pod Klaczańską Magurą. Bardzo skuteczny i wygodny sposób wykonania ataku - niekoniecznie frontalnego. Ścieżka i szlak prowadzący spod schronu na przełęcz Przehyba, na mapie wyglądały bardzo przyjemnie, niestety część zielonego w lesie pomiędzy schroniskiem a przełęczą pod Suchym to jakiś skalno krasowy dramat. Tracimy tam kupę czasu, tempo spadło niemiłosiernie, do tego wystartowaliśmy z bazy bodaj 1h później niż planowałem. Cóż, jedno z drugim sprawiło iż nie osiągamy wymarzonego celu. Plan pozostało schować do kieszeni. Żółty z przełęczy okazał się być bardzo przyjemnym singlem. Pod schroniskiem decydujemy się odbić z zielonego na żółty szlak zwany "chodnikiem odosobnienia" - brzmiało ciekawie.
I tak też było, końcówka trasy i końcówka dnia miały w sobie to czego w górach szukamy - FLOW! Dzień nie był więc zmarnowany.

Wróć na stronę główną

All www & foto copyrights 2004-2012 by WZ