Test klocków hamulcowych UNEX Thermo Dissipator

Autor testu: Wojtek / Żbiker
Wróć na stronę główną

Jak wszystkim wiadomo w naszych rowerach są takie elementy które ma ją być nie tyle niezawodne co mają być w ogóle ponieważ ich brak w wyniku jazdy może zakończyć się jedynie kalectwem operatora takiego sprzętu. Takim elementem są niewątpliwie hamulce i nikogo nie muszę przekonywać dlaczego właśnie one, chciałbym jednak zwrócić uwagę na kwestię równie istotną co sprawny układ hamulcowy a mianowicie na kwestię okładzin hamulcowych potocznie zwanych "klockami", które różnią się pomiędzy sobą diametralnie a z tego nie każdy zdaje sobie sprawę. Tak ja np. ja kupując swoje pierwsze w życiu tarcze kilka lat temu, nie specjalnie przejmowałem się składem i parametrami klocków, bardziej niż one interesowały mnie parametry samego hampla i te uważałem za najważniejsze, jak okazało się po latach użytkowania i jazdy po górach w skrajnych warunkach (błoto/pył, teren/asfalt, lato/zima itd.) było błędnym założeniem.


Tym razem do testów dostałem ceramiczne klocki marki UNEX Thermo Dissipator, klocki wedłu producenta nie byle jakie ale może najpierw przedstawię krótką klasyfikację okładzin hamulcowych:

  • okładziny organiczne - w których tworzywem jest np: celuloza oraz żywica fenolowa, takie okładziny mają zazwyczaj ograniczoną wytrzymałość cieplną, co oznacza że szybko się zużywają ale za to w niewielkim stopniu wpływają na ścieranie materiału z jakiego wykonana jest tarcza do tego na zimno lubią ślizgać się po tarczach.
  • okładziny półmetalowe - materiałem ciernym są opiłki żelazne, miedź oraz mosiądz, regulując wartości metalowych materiałów ciernych można regulować odprowadzanie ciepła z układu hamulcowego oraz współczynnik tarcia hamulców, który maleje w wysokich temperaturach.
  • okładziny ceramiczne -  w których materiałem ciernym jest  kevlar oraz materiał ceramiczny, który redukuje i redukuje temperaturę powstającą w wyniku tarcia uniemożliwiając mu przenoszenie i zbytnie podgrzewanie systemu hydraulicznego hamulca.

Zatem jak się okazuje niezależnie od typu hamulców okładzina klocka musi charakteryzować się wysoką wytrzymałością cieplną przy czym wysoka temperatura nie może wpływać na zmianę współczynnika tarcia która gwarantuje właściwą siłę hamowania bez względu na warunki, oczekiwane jest też niezbyt szybkie jego zużycie. Nie realne? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i wymagań użytkownika. Według moich obserwacji wynika iż najbardziej zbliżone do powyższego ideału zdają się być klocki ceramiczne, oczywiście nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie klocków marki UNEX (chociaż te zaskoczyły mnie in +), mam na myśli sam rodzaj tworzywa ciernego, które wyróżnia się na tle innych materiałów wspomnianymi wcześniej parametrami.


Ceramiczne klocki UNEX Thermo Dissipator jak podaje sam producent charakteryzują się: "systemem Thermo Dissipator czyli specjalną powłoką z kevlaru i high tech'owych stopów ceramiki dzięki czemu zmniejszają i rozpraszają ciepło powstające w podczas hamowania i nie powodują przenikania ciepła do układu hamulcowego. Gwarantuje to taką samą siłę hamowania nawet przy długich i ciężkich zjazdach. Dodatkowo podwójna budowa samej okładziny zawierająca specjalną formułę powoduje zwiększenie siły hamowania".

Ceramiki jak każde inne klocki muszą się dotrzeć, moje dotarły się dość szybko bo po ok.30-60km ujawniając przy tym swoją jeszcze jedną fantastyczną właściwość - nie piszczą w trakcie hamowania ponieważ nie nagrzewają się jak okładziny organiczne lub pół metalowe. Siła a tym samym jakość hamowania faktycznie wpływały później na komfort jazdy oraz poczucie bezpieczeństwa nawet w trakcie deszczu i w błocie. Na chwilę obecną trudno mi powiedzieć jak wygląda kwestia ścieralności bo zrobiłem na nich zaledwie 300km w górskich warunkach, jakkolwiek z tego co widzę na chwilę obecną nie mam się czym martwić i przy sprzyjających warunkach pociągnę na nich jeszcze długi czas.


Klocki testowane były na układzie hamulcowym Avid Jucy 7 więc istotna była dla mnie również ich cena (59zł) a także możliwość dokupienia osobno sprężyny rozpierającej klocki (3zł) w razie potrzeby. UNEX oprócz organicznych i ceramicznych okładzin hamulcowych oferuje oferuje również przewody hydrauliczne, końcówki do przewodów, sprężyny rozpierające do klocków oraz oczywiście same klocki do poniższych modeli:

Symbol

Nazwa hamulca

UN-001 Magura Louise/Clara 2000
UN-002

Magura Clara/Louise

UN-003

Magura Julie

UN-004

Magura Gustav M

UN-006

Unex Grimeca, Sram, Hope, Shimano

UN-007

Shimano Deore, Nexave

UN-008

ShimanoDeore/Nexave, Tektro Auriga

UN-010

Hayes HFX Nine, Promax

UN-012

Avid Juicy, BB7

UN-015

Hope XC4

UN-016

Magura Marta, Marta SL

UN-017

Formula B4

UN-018

Shimano XTR, XT, SLX

UN-019

Hope Mini

UN-020

Hope M4

UN-022

Formula Oro

UN-023

Hayes Mechanical, Sole

UN-024

Hope Mono 6Ti

UN-025

Hope Mini Mono

UN-026

Hayes El Camino

UN-027

Avid BB5

UN-028

Magura Louise 2007, 2008

UN-029

Avid Code

UN-030

Hope Moto V2

UN-032

Hayes Stroker Trail

UN-033

Hayes Ryde

UN-036

Avid Elixir


Wróć na stronę główną

All www & foto copyrights 2004-2011 by WZ